Spis treści
Każdy sprzedawca ma swoją określoną strategię budowania wizerunku produktów na portalach aukcyjnych, czy w sklepie internetowym. Jedni sprzedają na kilogramy, inni na metry, kolejni zaś pojedynczo, a ostatni w ogromnych zestawach. Opcje te mają swoje plusy i minusy. Dzisiaj zajmiemy się dostosowaniem ofert pod sprzedaż na platformie Amazon.
Kiedy sprzedawać produkt pojedynczo?
Dla sprzedawców z Polski, którzy wystawiają swoje oferty na zagranicznych platformach Amazon praktycznie nie opłaca się wystawiać produktów pojedynczo. Jest to podyktowane cenami za wysyłki do Niemiec, Francji czy Hiszpanii. Często koszty te przewyższają wartość produktu przez co sprzedający nie może być konkurencyjny do ofert zagranicznych sprzedawców.
W czasie kiedy Amazon wszedł również do Polski wielu sprzedawców zaczęło bez opamiętania wystawiać swoje produkty też w innych krajach. Niestety, nie zwrócili oni uwagi na całościowy koszt produktu, przez co są oni pomijani w aukcjach i nie są wybierani przez kupujących. Jasne najłatwiej jest zamienić cenę na euro i zostawić jak jest, ale dla przykładu mając wystawiony worek na śmieci za 5zł i zamieniając to na 5 euro + kolejne 5 euro dostawy nie będziemy w stanie rozruszać sprzedaży na rynku niemieckim, bo nawet tak „bogaty” naród liczy koszty i nie zapłaci za pojedynczy worek 10 euro.
Kiedy opłaca się sprzedawać produkt pojedynczo?
Z mojej powyższy wypowiedzi można wywnioskować, że nieopłacalne jest wystawianie ofert na Amazon dla jednej sztuki produktu. Są jednak sytuację, w których strategia ta może być opłacalna. Jest ich niewiele, ale jeśli masz jeden z takich produktów, warto się zastanowić.
- Kiedy Twój produkt jest drogim produktem premium
- Kiedy Twój produkt kupujący użytkuje zwykle jednorazowo
- Kiedy Twój produkt jest lekki i masz wynegocjowane stawki na wysyłkę
Zatem mamy 3 punkty, w których opłaca się sprzedawać produkty pojedynczo. Teraz rozwiniemy sobie każdy z nich, abyś mógł stwierdzić, czy to właśnie takie produkty sprzedajesz.
Ad. 1
Przykładem tutaj mogą być świeczki od Yankee, są one mega drogie, koszt pojedynczej zapachowej świeczki to w okolicach 100zł, mają wypracowaną markę i są najchętniej wybieranym produktem w tej kategorii. To wszystko łącznie może sprawić, że produkt tak drogi 25 euro nawet z doliczonymi kosztami dostawy, może być, a właściwie w tym przypadku jest bezproblemowy, jeśli chodzi o sprzedaż pojedynczej sztuki.
Ad. 2
Jednorazowe produkty, czyli takie których użyjemy raz, lub wymieniamy niezwykle rzadko. Z przykładem tutaj przychodzą uszczelki prysznicowe. Jak często się je zmienia? W zasadzie użytkownicy wymieniają je wtedy, kiedy przeciekają lub są już tak brudne, że aż żal na nie patrzeć. Nikt przecież nie potrzebuje setu 10 sztuk uszczelek prysznicowych skoro ma jedną kabinę w domu. Miałby zapas na 10-20 lat, a przez ten czas zdąży już wymienić prysznic na nowy – inny model.
Ad. 3
Zostaje nam jeszcze jeden typ produktu, czyli produkt lekki. Dobrym przykładem są futerały, obudowy do telefonów komórkowych. Ważą kilkanaście do kilkudziesięciu gram i sprzedaję się tego ogromne ilości. Przy kilkuset paczkach można negocjować umowy i stawki z firmami kurierskimi, a dodatkowo jeśli nasze paczki są małe i lekkie – dużo chętniej firmy te obniżą swoje stawki za usługi. Zatem jest to kolejny typ produktu – sprzedajemy dużo, lekkich rzeczy.
Idealnym zestawieniem dla nas, jeśli chcemy sprzedawać produkty pojedynczo na zagraniczne rynki, jest produkt lekki, drogi (premium) i sprzedający się w ilościach hurtowych, wtedy ma to największy sens i może generować świetną sprzedaż w krajach poza Polską.
Kiedy sprzedawać produkt w zestawie?
Produkty w zestawach opłaca się wystawiać w każdym innym przypadku aniżeli opisany powyżej. Tutaj głównie chodzi o koszty dostawy, skoro dla przykładu GLS ma pierwszy próg cenowy do 2kg, to jaka jest dla nas różnica czy wystawiamy 1 produkt, czy 5 produktów, jeśli koszt dostawy będzie identyczny?
Tak macie rację, nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia, żeby taki produkt wystawiać solo. Policzmy to sobie na przykładzie świeczek, nie mogłem znaleźć idealnego porównania, jednak znalazłem dwie podobne oferty świec od producenta Papstar.
Pierwsza to sprzedawana pojedynczo świeczka, której koszt to 6,49 euro. Druga to sprzedawana w zestawie bardzo podobna (ciut większa) świeczka w cenie 14,99. Oba screeny macie poniżej.


Zatem mamy bardzo podobny artykuł, który po przeliczeniu daje nam zadziwiające efekty. W pojedynczym produkcie całkowity koszt w przeliczeniu na jedną świeczkę to 6,49 euro, zaś w drugim przykładzie koszt na jedną świecę to 1,5 euro. Można oczywiście doczepić się o zdjęcie produktowe, ilość gwiazdek itp. Natomiast efekt jest taki, że można zaoferować kupującym znacznie tańsze rozwiązanie, jeśli sprzedajemy w zestawie.
Zestawy to też świetna opcja na szybki przemiał produktów i lepsze negocjacje cen z dostawcami lub i producentami. Daje to także możliwość konkurowania z ofertami „lokalnych” sprzedawców, gdy nasze paczki idą z zagranicy. Dlaczego? Ponieważ tak czy inaczej płacimy praktycznie jeden koszt wysyłki.
Z zestawami często warto kombinować i sprawdzać, co kupują od nas ludzie. Skoro np. mamy powtarzające się zakupy 2 x zestaw po 6 sztuk, to może warto ułatwić kupującym i dodatkowo jeszcze obniżyć cenę i stworzyć zestaw 1 x 12 sztuk. Nie powiem, że ogranicza Was tylko wyobraźnia, ale wiele różnych zestawów, to większa szansa na sprzedaż szerszego asortymentu i szybszego spieniężenia towaru.
Uważaj na koszty i zyski!
W tym podpunkcie chodzi mi o liczenie zarówno prowizji od Amazona, jak całkowitego kosztu zestawu. Nie możemy zrobić tak, że jeśli prowizja dla każdego pojedynczego przedmiotu wynosi strzelam 1 euro, to w 5-paku będzie wynosić 5 euro… no niestety nie. Amazon liczy prowizję osobno i od ostatecznej kwoty przedmiotu, dlatego warto zwrócić na to uwagę.
Kolejną uwagę przykładamy do liczenia kosztów wysyłek, jeśli tworzymy zestaw, to pamiętajmy o tym, żeby nie przekroczyć progu wagowego, a jeśli go przekraczamy, aby wliczyć lub dodać koszt wysyłki dla danego zestawu przedmiotów.
I ostatnie uważamy na zyski, nie przeginajmy! Jeśli tworzymy zestaw z 3 produktów, z których każdy z wysyłką kosztowałem 9 euro, to nasz zestaw nie powinien kosztować 27 euro, powinien kosztować odpowiednio mniej o te 2 wysyłki. Jasne, można być pazernym, ale raczej niczego dobrego to nie przyniesie.
Może jednak mix ofert?
Tak! Oczywiście każdy asortyment trzeba postrzegać indywidualnie. Nawet w ogromnych hurtowniach znajdują się perełki, które możemy wystawić jako pojedyncze przedmioty, podczas gdy nasza większość sprzedaży może być prowadzona w setach. Warto się uczyć od swoich klientów i dostosowywać zarówno asortyment, jak i model sprzedaży przedmiotów do obecnych trendów i zapotrzebowania naszych klientów. Powodzenia!